ششمین دوره جشنواره بین المللی هنر برای صلح
بخش سینما
ششمین دوره جشنواره
خلق هنر، راهی است برای تصور کردن آینده، ایجاد ارتباط، پرورش فهم و شعور، ایجاد همدلی، ایجاد دوستی، ابراز احساسات، ایجاد اعتماد به نفس، یادگیری نحوه انعطاف پذیری و روشن فکری، قرار گرفتن در معرض ایده های مختلف و یادگیری برای گوش دادن به نظرات دیگران، و نیز همکاری های مشترک. تمامی این ویژگی ها  می توانند به ترویج صلح کمک کنند.
قدرت هنر برای ترویج صلح در ماهیت احساسی آن نهفته است. هنر میتواند در القای احساس تاثر و ویرانی ناشی از جنگ به مردم کمک کرده و تمایل و تعهد برای پایان دادن به جنگ وکار برای صلح را در آنها ایجاد نماید. تمامی  هنرها- موسیقی، تئاتر، ادبیات، شعر،فیلم و هنرهای تجسمی- مانند نقاشی، چاپ، پوستر، مجسمه سازی و عکاسی- در ایجاد این احساس سهیم هستند.
اولین اثر کبوتر صلح پیکاسو، که به عنوان نشان اولین کنفرانس صلح بین المللی در پاریس در سال 1949 انتخاب شد، تصویری سنتی و واقعی از کبوتری بود که توسط دوست و رقیب بزرگ هنری وی، ماتیس هنرمند فرانسوی به او داده بود.
پیکاسو بعدا این تصویر را به یک طراحی خطی گرافیکی تبدیل کرد که یکی از نمادهای شناخته شده در جهان صلح است. او همچنین فرزند چهارم خود را "پالوما"، کلمه اسپانیایی "کبوتر"، نامگذاری کرد.
از لحاظ تاریخی هنر تحت تأثیر حاکمان جامعه قرار داشت که حمایت آنها به خلق هنری تحسین کننده جنگ کمک می کرد. همه ما با صحنه های نبرد قهرمانانه با پادشاهان بر پشت اسب و تصاویر وطن پرستانه سربازان نجیب زاده آشنا هستیم. ژاک کالو یکی از اولین هنرمندانی بود که از این سنت عدول کرد؛ او دو مجموعه اچینگ با عنوان «مصیبت های جنگ» تولید کرد که وحشت جنگ سی ساله  که در قرن هفدهم مرکز اروپا را ویران کرد را نشان می داد.
حدوداً دویست سال بعد فرانسیسکو گویا با مجموعه ای از اچینگ های خود به جنگ های ناپلئونی در اسپانیا (1808-1814) واکنش نشان داد، "بلايای جنگ" که مصدوم کردن و کشتن دهقانان اسپانیایی که در برابر ارتش اشغالگر فرانسه برخاسته بودند را نشان می دهد. گویا در کار خود تحت تاثیر کالو بود، و بسیاری از هنرمندان، از جمله پیکاسو نیز بعدها تحت تأثیر آثار گویا قرار گرفتند. آثار چاپی ضد جنگ گویا تا 30 سال پس از مرگ وی ممنوع بودند.
برای حدود صد سال دیگر، تا زمان جنگ جهانی اول، هنر ضد جنگ محدود بود و یا اصلاً وجود نداشت. جنگ جهانی اول واکنش های ضد جنگ کثیری را در هنرهای تجسمی و همچنین در سایر هنرها مانند ادبیات و شعر بوجود آورد.  هنرمندان، نویسندگان و شعرای احضار شده به جنگ با قدرت و با جزئیات کشتار غیرمنطقی را که جان میلیون ها نفر را گرفت به تصویر کشیدند.
دعوتنامه ششمین دوره جشنواره بین المللی هنر برای صلح
ششمین دوره جشنواره بین المللی هنر برای صلح  افتتاحیه
عکاس: مرضیه حکیم
عکاس: مروا باقریان
بخش گرافیک جشنواره هنر برای صلح که دبیری ششمین دوره  آن را ایرج میرزا علیخانی از طراحان گرافیک پیشکسوت ایران برعهده دارد تنها بخش رقابتی این جشنواره است و همچون سال های گذشته نشانی ویژه را به طراح گرافیک برگزیده خود اهدا خواهد کرد. این بخش از جشنواره هنر برای صلح که در دو سال گذشته نشان صلح شیوا را به پوستر برگزیده اهدا کرده است، در ششمین دوره، نشان صلح فرشید مثقالی را به پوستر برگزیده خود اهدا می کند. این نشان به طراح گرافیک پوستری که توسط استاد فرشید مثقالی انتخاب شود، در روز اختتامیه جشنواره در پردیس ملت اهدا خواهد شد. در بخش گرافیک این دوره جشنواره هنر برای صلح 44 پوستر گرافیک با موضوعات صلح، مدار، پرهیز از خشونت و جنگ، سرطان و محیط زیست به نمایش درآمده است و طراحان گرافیکی از فرانسه، امریکا، سوئیس، روسیه، جمهوری چک، لهستان، مکزیک، پرو، اسپانیا، ژاپن، چین، کره شمالی، کره جنوبی، ترکیه، یونان و 10 هنرمند از ایران حضور دارند.
اهدای نشان صلح فرشید مثقالی به پوستر برگزیده ششمین جشنواره هنر برای صلح
به گزارش روابط عمومی جشنواره هنر برای صلح، در اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح، نشان صلح فرشید مثقالی به پوستر برگزیده این دوره از جشنواره اهدا خواهد شد.
از شما و همراهان دعوت می شود تا در مراسم اختتامیه ششمین دوره جشنواره بین المللی هنر برای صلح و اهدای نشان عالی هنر برای صلح سال ۹۷ ما را همراهی نمایید
با توجه به استقبال هنرمندان و مخاطبان ششمین جشنواره هنر برای صلح تمدید شد
به گزارش روابط عمومی ششمین جشنواره هنر برای صلح، به دلیل استقبال مخاطبان، هنرمندان و فعالین صلح  با همکاری مدیریت مجموعه پردیس ملت بخش نمایشگاهی این جشنواره یک هفته دیگر تمدید شد.
به نقل از خانم مانا یگانه مدیر روابط  عمومی و روابط بین الملل جشنواره هنر برای صلح به دلیل استقبال بسیار خوب مخاطبان و هنرمندان بخش نمایشگاهی ششمین جشنواره هنربرای صلح با آثار عکس، نقاشی، مجسمه، چیدمان، ویدئو آرت و گرافیک یک هفته دیگر تمدید شد و علاقمندان می توانند همه روز از 10  تا 20 از این جشنواره در پردیس ملت بازدید کنند و مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح که بنا بود روز ششم مهرماه در پردیس ملت برگزار شود به روز 12 مهرماه موکول شد و این جشنواره یک هفته دیگر میزبان علاقمندان خواهد بود.
در این مراسم نشان صلح فرشید شیوا به پوستر برگزیده و نشان عالی هنر برای صلح 97 به منتخبین این دوره اهدا خواهند شد.
مراسم اختتامیه ششمین جشنواره هنر برای صلح